Полезни или вредни са яйцата?
За Великден във всеки дом има отредено място за пъстрите великденски яйца. Едни си похапват с наслада и до насита, други, страдащи от алергии, диабет и повишен холестерол, трябва да внимават.
Почти всички народи от Западна Европа са закусвали с яйце. Сутринното яйце в чашка е ритуал за англичаните. През 60-те години набеждават яйцата, че са главният виновник за високата смъртност от инфаркти и инсулти. Високото им съдържание на холестерол се отлага по стените на кръвоносните съдове и причинява атеросклероза, оттам и всички сърдечно-съдови заболявания. Според учените днес обаче ползата от яйцата е по-голяма от вредата. В тях са открити много ценни съставки, дори такива, които защитават от холестерола. Диетолозите наричат яйцата «склад на ценни за човешкия организъм вещества».
Ето полезните съставки на яйцето:
Витамини
Яйцата са добър източник на витамините А, D, Е, В3, биотин и В12, фолиева киселина и холин.
Белтък
Средно по размер яйце съдържа 6,5 г белтъци, което съставлява 14% от дневните нужди на жената и 12% от тези на мъжа. Яйченият белтък има висока биологична ценност, тъй като в състава му влизат всички основни аминокиселини.
Минерали
В тях има йод, цинк, калций, желязо, магнезий, фосфор.
Лецитин
Това може би е най-ценният компонент на жълтъка. Медицината го отнася към активните антисклеротични вещества, защото с негова помощ от организма се извежда излишният холестерол.
Антиоксиданти
Съдържат селен и пигменти от групата на каратеноидите – лутеин и зеаксантин, за които е доказано, че защитават очите.
Едно средно голямо яйце доставя 86 ккал. От общата му маса 6,4 г съставляват мазнините. Почти всички мазнини са концентрирани в жълтъка.
Естествено най-полезни са пресните яйца. «Възрастта» им се познава лесно: прясното яйце, обърнато срещу светлината, се отличава с прозрачност, отсъствие на тъмни петна и малка, не по-голяма от сантиметър кухина откъм тъпия край. Не по-малко ефективен, но далеч по-лесен начин е поставянето на яйцето в съд с вода: прясното остава да лежи на дъното, 3-5 дневното изплува с тъпия край нагоре, а старото се озовава на повърхността.
Колкото и прясно да е яйцето, то е опасно да се консумира сурово. Микробите лесно преминават в белтъка на яйцето и могат да бъдат причина за инфекциозни заболявания.
При твърдо свареното яйце нещата стоят обратно: белтъкът се усвоява лесно, но жълтъкът губи част от своите полезни свойства.
Златната среда са рохките яйца. За да си ги позволим обаче, трябва да сме много сигурни, че са пресни и не са заразени със салмонела.
Въпреки че са полезни, с яйцата не бива да се прекалява. За хората над 18 години 3-4 яйца седмично са достатъчни.
|
|